یادداشت دانشجویی/ علی عمرانی

شیب ناملایم سقوط بهای نفت/ لزوم عدم اتکا به اقتصاد نفتی بیشتر محسوس است

مبتلایان کرونا از یک میلیون نفر فراتر رفته و تلفات این بیماری روز به روز رو به افزایش است، پس کشور‌ها تدابیر محدودکننده‌ای به کار گرفته اند که تعطیلی بخش‌هایی از اقتصادشان را به دنبال دارد و تقاضای جهانی نفت را می‌کاهد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / سقوط بهای نفت در بازارهای جهانی به اقتصاد کشور های متکی به نفت زیان وحشتناکی وارد خواهد کرد و این کاهش غیرمنتظره از دو علت عمده آب می‌خورد.

از طرفی شیوع کروناویروس ضربات مهلکی به اقتصاد جهانی می‌زند. مبتلایان کرونا از یک میلیون نفر فراتر رفته و تلفات این بیماری روز به روز رو به افزایش است، پس کشور‌ها تدابیر محدودکننده‌ای به کار گرفته اند که تعطیلی بخش‌هایی از اقتصادشان را به دنبال دارد و تقاضای جهانی نفت را می‌کاهد.

از سویی دیگر عدم توافق روسیه و عربستان در تمدید قرارداد کاهش تولید نفت در گروه اوپک پلاس، یکی از دلایل برهم خوردن عرضه و تقاضا در بازار جهانی نفت و نزول قیمت ها بوده است.

سعودی‌ها که قصد داشتند به بهانه ی افزایش قیمت نفت، پیشنهاد کاهش ۱.۵ میلیون بشکه در روز را به اعضا تحمیل کنند با مخالفت روس ها همراه شدند. لج و لجبازی این دو کشور در افزایش تولید نفت و تخفیف های گزافی که به خریداران دادند باعث کاهش عجیب قیمت نفت شد.

کرونا که با عملکرد عجیب و غریب دولت ها، فعلا مهمان ناخوانده کره زمین است. عربستان و روسیه نیز هر دو اعلام کرده اند قصدی برای گفتگو و حل این مشکل ندارند. اساطیر دیپلماسی این دو کشور هم عزمی برای مذاکره ندارند پس قیمت‌ها اگر به سقوط خود ادامه ندهد قطعا در این قعر پایدار خواهند ماند.

در چنین شرایطی، لایحه ی بودجه ی پرثقبه و سوراخ ۹۹ گرچه از سوی دولت به مجلس فرستاده شد، اما با عدم تصویب در مجلس و تعطیلی بهارستان مجال بازنگری در آن از کمیسیون اقتصادی سلب شد.

حال که با حکم حکومتی رهبری، مسئولیت تصمیم گیری در این باره به شورای نگهبان گمارده شده، انتظار می رود تا حد ممکن از اتکای بودجه به فروش نفت کاسته شود. گرچه کاهش بهای جهانی نفت ضربه ی مهلکی به اقتصاد ملی ما خواهد زد، اما می‌توان بستری برای تبدیل این تهدید به فرصت فراهم کرد و وابستگی اقتصاد کشور به نفت را کاست.

 علی عمرانی

انتهای پیام/

 

کلیدواژه ها


نفت کرونا علی عمرانی

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار