در نامه شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان بوشهر مطرح شد؛

لایحه بودجه در مجلس رد شود/ تورم شدید و فشار بر معیشت مردم از نتایج لایحه بودجه ۹۹ است

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان بوشهر در نامه ای به نمایندگان استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی خواستار رد لایحه بودجه 99 در صحن علنی مجلس شدند و درخواست اصلاح لایحه را به دلیل غیرواقعی خواندن آن کردند.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی / شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان بوشهر در نامه ای به نمایندگان استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی خواستار رد لایحه بودجه ۹۹ در صحن علنی مجلس شدند و درخواست اصلاح لایحه را به دلیل غیرواقعی خواندن آن کردند.

متن نامه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

نماینده محترم مردم استان بوشهر

سلام علیکم

نظر به تقدیم لایحه بودجه ۹۹ به مجلس شورای اسلامی و تصویب کلیات لایحه توسط اعضای کمیسیون تلفیق و همچنین اهمیت لایحه بودجه در عملکرد یکساله کشور و تاثیر آن بر معیشت مردم، نامه ذیل به بررسی نکات مهم و محورهای تصمیم گیری این لایحه پرداخته است.

با توجه به پیشنهادات سال گذشته مبنی بر اصلاح ساختار بودجه و مدیریت کسری بودجه، متاسفانه لایحه بودجه ۹۹ مشابه لایحه بودجه ۹۸ و بدون اعمال این اصلاحات ساختاری و توجه به شرایط حساس کشور تنظیم و به مجلس ارائه شده است.

با توجه به درآمدهای نفتی بعنوان یکی از منابع تامین بودجه، این سوال مطرح است که دولت با چه پیش‌فرض‌هایی منابع نفتی را پیش بینی کرده و این پیش‌فرض‌ها تا چه میزان با واقعیت های پیش رو همخوانی دارد؟

نکته حائز اهمیت در لایحه بودجه ۹۹ ، میزان تخمین فروش نفت در روز است. در بودجه سال ۹۸ صادرات روزانه ۱/۵ میلیون بشکه نفت با قیمت ۵۴ دلار درنظر گرفته شده بود که پس از لغو معافیت‌های خرید نفت توسط ایالات متحده، در جلسه شورای هماهنگی سران قوا بر روی ۳۰۰ هزار بشکه تنظیم گردید، اکنون این سوال پیش می آید که با تجربه سال ۹۸ و همچنین کاهش درگاه‌های عرضه نفت، دولت با چه پشتوانه و زمینه ای فروش ۱ میلیون بشکه نفت با احتساب هر بشکه ۵۰ دلار را پیش‌بینی کرده است؟

همچنین در ادامه با توجه به لایحه بودجه سال ۹۸، ۹ میلیارد دلار از فروش نفت، سهم صندوق توسعه ملی است که ۳/۵ میلیارد دلار آن به دولت قرض داده می شود.

طبق برنامه ششم توسعه، سهم صندوق توسعه ملی از فروش نفت باید به ۳۶ درصد رسیده باشد که این مقدار را دولت فعلی به ۲۰ درصد کاهش داده و این تفاوت ۱۶ درصدی را به عنوان قرض و منابع خود در نظر گرفته است.

با توجه به موارد فوق الذکر، درآمد نفتی در سال آینده بسیار غیرواقعی تعریف شده است. با وجود اینکه تامین درآمد صندوق توسعه، بخشی از درآمد های نفتی است، در صورتی که همه درآمدهای نفتی تحقق پیدا کند، دولت باید حدود ۴/۵ میلیارد دلار را به صندوق توسعه واریز نماید اما با توجه به غیر واقعی بودن درآمد نفتی انتظار می‌رود که صندوق توسعه ملی ورودی نداشته باشد و با برداشت های چند باره، عملا باعث خالی شدن پشتوانه اقتصادی کشور و باقی ماندن صندوقی خالی برای دولت های بعدی شود.

طبق لایحه بودجه ۹۹ ، ۱۳۱ هزار میلیارد تومان از منابع درآمدی لایحه بودجه همچنان نفتی است که در تضاد با ادعای دولت مبنی بر کاهش ۱۰ درصدی بودجه به نفت است.

با وجود تجربیات سال ۹۸ و اعلام نظر اقتصاددانان و حتی اعضای دولت مبنی بر غلط بودن سیاست ارز ۴۲۰۰ اما همچنان، دولت ارز ۴۲۰۰ را به کالاهای اساسی تخصیص داده که با توجه به عملکرد منابع بودجه ۹۸، در سال جاری هم درآمد نفتی کافی برای تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی محقق نشده است و دولت برای عبور از این وضعیت بنا به روند باطل گذشته به چاپ پول و استفاده از ذخایر بانک مرکزی روی آورده که نتیجه آن افزایش تورم و ایجاد فشار بر عموم جامعه است.

اصلاح ساختارهای مالیاتی تاثیرات بخصوصی در تامین کسری بودجه، ایجاد عدالت اجتماعی و ثبات بخشی به بازارهای مختلف دارد. در ابتدا سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد حذف برخی معافیت ها را به دولت داد اما نهایتا در هیات دولت این پیشنهاد حذف گردید و همچنان معافیت مالیاتی هنرمندان، مناطق آزاد، سود سپرده های بانکی و… پابرجاست.

میزان افزایش درآمدهای مالیاتی نشان می‌دهد که دولت قصدی برای تحول در این حوزه یعنی کاهش معافیت ها، کاهش فرار مالیاتی ( پزشکان، وکلا و…) و ایجاد پایه های جدید مالیاتی ندارد.

میزان مالیات دریافتی از شرکت های دولتی در بودجه ۹۹ فقط حدود ۲ درصد افزایش داشته است اما دولت پیش بینی کرده است که مالیات دریافتی شرکت های خصوصی ۲۷ درصد افزایش پیدا کند.

همچنین میزان مالیات دریافتی از کارکنان دولت ۶ درصد رشد کرده ولی مالیات دریافتی از کارکنان بخش خصوصی یعنی عموما کارگران، حدود ۳۱ درصد رشد پیش بینی کرده است که با توجه به آنکه نه میزان افزایش حقوق کارکنان بخش خصوصی به این میزان خواهد بود و نه اینکه تعداد کارگران کشور رشد چندانی داشته است این عدد غیرواقعی به نظر می رسد.

با توجه به نکات ذکر شده و سایر موارد مانند فروش اموال دولت، بودجه غیرشفاف شرکت های دولتی، استفاده از اوراق و…، می‌توان نتیجه گرفت وضعیت بودجه ۹۹ به هیچ عنوان قابل قبول نبوده و متناسب با نظام اقتصادی فعلی جمهوری اسلامی و همچنین بیانات مقام معظم رهبری مبتنی بر متوازن سازی بودجه نیست.

ما دانشجویان بعنوان قشر جریان ساز جامعه علاوه بر موضع گیری صریح شما در مورد لایحه بودجه ۹۹، اتخاذ بهترین تصمیم یعنی رد لایحه بودجه ۹۹ در مجلس شورای اسلامی به ویژه در هنگام رای‌گیری در صحن علنی و شفاف سازی رای شما در خصوص این لایحه را خواستاریم.

در صورت عدم اصلاح بودجه در کمیسیون های تخصصی و صحن علنی مجلس، لایحه بودجه ۹۹ نتیجه ای جز تورم شدید به دلیل دست اندازی به منابع بانک مرکزی به دلیل کسری بودجه نخواهد داشت و سبب افزایش فشار بر وضعیت معیشتی مردم و ایجاد نارضایتی عمومی خواهدشد.

انتهای پیام/

ارسال نظر


captcha
آخرین اخبار