کد خبر:96980 تاریخ انتشار : 1397/1/23-13:15:58
یادداشت دانشجویی؛
هسته ای از «عرش»تا «فرش»!!!
یادداشت مسلم بهرامن دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیک دانشگاه دولتی یاسوج در خصوص دانش هسته ای و اینکه برجام چه عواقبی بر روی دانش هسته ای کشور خواهد داشت.
لینک کوتاه http://kvb.bso.ir/id/96980
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از کهگیلویه و بویراحمد، متن یادداشت مسلم بهرامن دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیک دانشگاه دولتی یاسوج در خصوص دانش هسته ای را می توانید در زیر بخوانید؛

ما به جرأت می‌توانیم بگوییم که جبهه مبارزه با نظام سلطه در نظام سلطه مسئله‌‌ هسته‌ای بود. این موضوع به عنوان مسئله‌ای استراتژیک باعث ترس در غرب شد، به این علت با مسئله هسته‌ای و نظامی مخالفند که در این دو ما توانستیم الگوسازی کنیم و برای کشورهای دیگر مانند یک خورشیدی باشیم که شعار ما می‌توانیم را محقق کرده‌ایم.

 اکنون جمهوری اسلامی ایران در دنیا جزء 13 کشور دارنده چرخه کامل هسته‌ای است و  از ابتدا و استکشاف اورانیوم تا مرحله آخر در کشور انجام می‌شود. دشمنان به این علت با این مسئله مخالفت می‌کنند که نمی‌خواهند کشور دیگری به باشگاه هسته‌ای دنیا ورود پیدا کند.

مسئله تنوع در سبد انرژی کشور مسئله‌ی مهمی است و هر کشوری که در دنیا این کار را انجام دهد آن کشور توسعه یافته است.

درباره اظهارات برخی منتقدان درباره تاسیس نیروگاه هسته‌ای بوشهر و ادعای خرج‌های بیهوده در این زمینه : ورود کردن به کار جدید همیشه هزینه دارد و باید هزینه پرداخت کنیم. در نیروگاه بوشهر نیز مسئله اینگونه است و ما برای به دست آوردن عزت در تمام حوزه‌ها هزینه پرداخت کردیم.

 حوزه هسته‌ای در تمام مواردش الگوی اقتصاد مقاومتی است و این حوزه بطور مستقیم با زندگی افراد ارتباط مستقیم دارد.
 دستاوردهای هسته‌ای در زمینه کشاورزی و پزشکی و توانای هسته‌ای ایران برای برگرداندن پساب‌های شهری به حوزه کشاورزی در وضعیت بی‌آبی کشور،  به جرات می‌توانیم اعلام کنیم در حوزه هسته‌ای یک کشور مقتدر هستیم و با توجه به مقتضیات زمان اگر چنین محدودیت‌های مانند برجام القا شو‌د اجازه محدود‌سازی تمام علم هسته‌ای را نخواهیم داد و مسئله هسته‌ای باید در تمام زمینه‌ها در کشور الگو شود.
طراحی وساخت رآکتور آب سنگین اراک که کاملا بومی بوده وحاصل زحمات خالصانه ی  شهدای هسته ای ایران بوده است.

و اما نتایج حاصل شده  در زمینه هسته ای و توافق برجام:

براساس برجام اگرایران مرتکب نقض برجام شود،طرف مقابل می تواند با حفظ برجام و بدون نقض آن تحریم ها را برگردانند.
در برجام طرف ایرانی هیچ ضمانتی در دست ندارد.ما دست کم ۱۰۰حق هسته ای خود را در چارچوب برجام واگذار کردیم که ۲۰موردآن ابدی،۱۸مورد آن بدون سقف زمانی،۴۰مورد آن برای ۱۵سال و۱۶مورد آن برای ۱۰سال ازایران سلب شده است.

نکته ی مهم آن است که حتی همان حقوقی که تا ابد از ایران سلب نشده است،این دوره ی زمانی طولانی (مثلا۱۵و۲۰سال)احتمال اتبدیل به رویه می شود به گونه ای که بعد از پایان آن دوره  هم استیفای آن حقوق امکان پذیرنخواهدبود.اما نکته مهم تراینکه حقوق مارا از مانگرفته اند،بلکه خودمان آن ها را واگذار کرده ایم.

همچنین این تهدید وجود دارد که حتی اگر مهلت اجرای برجام در یک زمانی تمام شود،ما نتوانیم از حقوق عادی کشورهای دیگر عضو NPTبرخوردار شویم چون اگر یک تخلف در اجرای برجام انجام دهیم،آن اقدام موجب می شود تا به تعریف منحصرا صلح آمیز بودن که در برجام آمده،خدشه وارد شود.

ومسئله ی مهم  درمورد سانتریفیوژها این است که ایران بعد از۱۰سال باید سانتریفیوژهای نوع IR1 را از رده خارج کند و پس از این دوره حق استفاده از IR1 را نخواهیم داشت، و ایران بعد از سال دهم باید زیرساخت های لازم برای نصب ماشین سانتریفیوژ IR8 را آغازکند. اما با توجه به محدودیت های پذیرفته شده در زمینه کم و کیف تحقیق و توسعه که در برجام پذیرفتیم،  تا آن زمان دست یافتن به ماشین IR8 تقریبا ناممکن خواهد بود و این یعنی عملا به دست خودمان با تعهدی  که در برجام داده ایم،غنی سازی راتعطیل کرده ایم.

درمورد برنامه هسته ایکه وضعیت مامعلوم است، چرا که:

۱.غنی سازی ما ازجها ت مختلف محدود شده است:
-از نظر مکان،فقط منحصر به تأسیسات نطنز
-از نظر میزان غنی سازی،حداکثر تا ۳/۶۷ درصد
-از نظر ظرفیت (کیفی) فقط سانتریفیوژهای نسل اول
-از نظرذخیره ی مواد غنی شده حداکثر ۳۰۰کیلوگرم

۲.حق فعالیت های آب سنگین برای همیشه از ایران سلب شده است
۳.حق بازفرآوری برای همیشه از ایران سلب شده است
۴.طبق برجام ایران فقط امکان تحقیق وتوسعه محدودروی سانتریفیوژ هایIR6وIR8رادارد و ایران حق تحقیق و توسعه روی هیچ نوع سانتریفیوژ دیگری ندارد.

درآخر ، وظیفه آمریکاطبق برجام تشویق اتحادیه ی اروپا ومجلس سنای آمریکاو... به برداشتن تحریم ها بوده نه بیشتر.

انتهای پیام/
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر:
آخرین اخبار
بسیج دانشجویی حوزه ملاصدرا دانشگاه آزاد گچساران با برگزار...
مسابقه طناب کشی به مناسبت عید مبعث به همت بسیج دانشجویی پ...
طی این دعوتنامه ها از مدیرکل‌ منابع طبیعی، رئیس سازمان صن...
یادداشت مسلم بهرامن دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیک دانشگاه د...