کد خبر:81061 تاریخ انتشار : 1396/5/19-17:46:41
یادداشت شهرام مهدوی مطلق در خصوص فاجعه افغانستان:
ربودن 40 دختر شیعه افغان توسط تکفیری ها و سکوت مسئولان
در میان سکوت خبری یا به حاشیه رفتن اغلب رسانه‌های مطرح کشور و منطقه، همکاری جنایت‌پیشگان طالبان و داعش در روستای میرزا اولنگ در ولایت سرپل افغانستان، که از ولایت‌های شیعه نشین این کشور است، موجب وقوع یک فاجعه انسانی به تمام معنا شده است.
لینک کوتاه http://kvb.bso.ir/id/81061
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج دانشجویی از کهگیلویه و بویراحمد، شهرام مهدوی مطلق مسئول سازمان بسیج دانشجویی استان کهگیلویه و بویراحمد در یادداشتی با پرداختن به فاجعه انجام گرفته در افغانستان نوشت:

ربودن 40 دختر شیعه افغان توسط تکفیری ها و سکوت مسئولان ....
در میان سکوت خبری یا به حاشیه رفتن اغلب رسانه‌های مطرح کشور و منطقه، همکاری جنایت‌پیشگان طالبان و داعش در روستای میرزا اولنگ در ولایت سرپل افغانستان، که از ولایت‌های شیعه نشین این کشور است، موجب وقوع یک فاجعه انسانی به تمام معنا شده است.
هشدارهای لازم در مورد فجایع احتمالی در میرزا اولنگ را برخی از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای که به اخبار افغانستان می‌پردازند، از همان نخستین لحظاتی که حملات گسترده طالبان آغاز شده بود منتشر شده بود. اما گویا صدای مردم مظلوم این منطقه به گوش کسی از مسئولان دولت افغانستان نمی‌رسید تا جایی که حتی پس از قتل و سلاخی مردم در کوه‌های اطراف روستای میرزا اولنگ هم هیچ پیام و تماسی درباره آن ارسال نمی‌شد
درباره این جنایت دردناک که با همکاری مشترک طالبان و داعش صورت نکات زیر قابل توجه است
۱ – روستای میرزا اولنگ یکی از روستاهای مهم و استراتژیک ولایت سرپل است. این منطقه از سه سال قبل از طرف مخالفان مسلح دولت افغانستان محاصره شده بود. روستای میرزا اولنگ از یک طرف با روستای قارچی و شهرستان گل‌چراغ در ولایت فاریاب، از طرف دیگر با شهرستان کوهستانات در ولایت سرپل و از سوی دیگر با روستاهای شهرستان صیاد و قسمتی از شهرستان‌های قوش‌تپه و درزاب در ولایت جوزجان مربوط است. این منطقه ۲۰ کیلومتر از مرکز ولایت سرپل فاصله دارد.
۲ – این روستا درحالی به‌دست طالبان و داعش سقوط کرده است که شهرستان کوهستانات در همجواری آن از دو سال قبل از کنترل دولت افغانستان خارج شده بود. این منطقه کمربند محکم امنیتی برای ولایت سرپل است. مردم میرزا اولنگ طی سال‌های اخیر بار‌ها علیه تهاجم گروه‌های تروریستی مقابله کرده و به آنان اجازه ورود به این منطقه را نداده بودند. در حالی که روستاهای اطراف میرزاولنگ سال‌هاست در کنترل طالبان و سایر گروه‌های تروریستی است، میرزا اولنگ با مقاومت مردمی از جنایت طالبان در امان مانده بود.
۳ – تروریست‌های طالبان و داعش در اقدامی هماهنگ در ساعات پایانی شب در ۱۲ مرداد ماه حملات تهاجمی را از منطقه شمالی میرزا اولنگ آغاز و پس از ۴۸ ساعت درگیری این منطقه را تصرف کردند. در این جنایت ظالمانه تروریست‌های طالبان و داعش پس از حمله به منطقه میرزا اولنگ بیش از ۵۰ غیرنظامی را تیرباران کرده و بیش از ۱۵۰ خانواده دیگر را گروگان گرفته‌اند. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که تروریست‌های طالبان و داعش برخی از این ۵۰ نفر سر بریده‌اند و برخی دیگر را تیرباران کرده‌اند.
۴ – ابعاد جزئی‌تر این جنایت به گزارش مختار وفایی، یکی از فعالان رسانه‌ای افغانستان، از این حکایت دارد که پس از آنکه نیروهای مردمی بیشتر از یک‌شبانه‌روز علیه تهاجم سنگین تروریست‌ها مقاومت کردند، نیمه‌های شب شنبه پوسته‌های دفاعی منطقه میرزا اولنگ سقوط کرده و بخشی از مردم به سوی مرکز ولایت سرپل فرار کردند. شخصی بنام غضنفر که در گذشته عضو گروه طالبان و فعلاً خود را منسوب به داعش می‌داند، مسیر فرار مردم را در دره پایینی منطقه میرزا اولنگ مسدود می‌کند. افراد مسلح تحت فرمان غضنفر مردان، زنان، کودکان و کهن‌سالانی در حال فرار را دستگیر کرده و به وحشیانه‌ترین شکل ممکن به قتل می‌رسانند. عده‌ای را سر بریده اند، عده‌ای را سلاخی کرده و تعدادی را هم پس از به رگبار بستن از دره‌ها به پایین انداخته‌اند. نیروهای غضنفر پس از  قصابی مردم، آنانی را که در جریان روز برای تحویل گرفتن جنازه‌های نزدیکانشان آمده بودند نیز به رگبار بسته است.
۵ – موضوع اسف‌بار این جنایت آن است که تکفیری‌ها ۴۰ تن از دختران شیعه و جوان را به اسارت برده‌اند. والی ولایت سرپل درباره این فاجعه تروریستی اعلام کرد که در میان کشته شده‌های این رویداد زنان و کودکان و ریش سفیدان همگی وجود دارند. ظاهر وحدت درباره این موضوع نیز خبر داده است که جنگجویان داعش و طالب پس از ورود به منطقه، مساجد و منبر‌ها را نیز به آتش کشیده‌اند.
۶- چند روز پس از کشته شدن دست‌کم ۵۲ غیرنظامی در روستای میرزا اولنگ در ولایت سرپل، نگرانی‌ها نسبت به ادامه کشتار در این منطقه افزایش یافته است. گزارش‌ها حاکی از این است که تروریست‌های طالبان و داعش دست کم ۲۰۰ خانواده را به گروگان گرفته‌اند که برخی از آنان به وساطت ریش‌سفیدان (!) از چنگال تروریست‌ها خارج شده‌اند، ولی تعدادی دیگر از مردم روستا هنوز زیر تیغ و گلولۀ طالبان و داعش هستند و بیم آن می‌رود که هر لحظه یکی از آن‌ها به کام مرگ فرستاده شود.
7– سخنگوی والی سرپل با انتقاد از حکومت مرکزی اعلام کرده است که با گذشت سه روز از سقوط روستای میرزا اولنگ، هنوز مسؤولان در کابل، برای سرکوب طالبان و داعش و نجات جان ساکنان این روستا اقدام خاصی نکرده‌اند. با این حال، دیروز محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در مراسمی با حضور مقام‌های ارشد امنیتی از گروه خاصی به عنوان عامل این کشتار نام نبرد و گفت: «دشمنان دین و وطن در میرزا اولنگ نشان دادند که هیچ مرزی را نمی‌شناسند.»
همچنین وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده است که تلاش‌ها برای بازپس‌گیری این روستا از شورشیان ادامه دارد. کمیسیون مستقل حقوق بشر افعانستان نیز با نشر اعلامیه‌ای این کشتار را به شدت محکوم کرد و از آن به‌عنوان جنایت جنگی نام برد و خواستار آن شد که عاملان این اقدام «شنیع، وحشیانه، غیرانسانی و غیرقانونی» به دست عدالت سپرده شوند.
8– حالا که والی سرپل در صفحه فیسبوک خود نوشته است که روایت تلخ‌تر از آنچه ما اطلاعات داشتیم است و خبرنگار شبکه یورونیوز در کابل وضعیت میرزا اولنگ را بسیار وخیم توصیف کرده و می‌گوید «بیم یک نسل کشی» در این منطقه می‌رود، پس یقیناً دولت افغانستان باید اقدامات جدی‌تری برای حل این فاجعه انجام دهد.
9_ آنچه دل هر انسان دردمندی را به دردمی آورد غیر از سکوت ددمنشانه جوامع به اصطلاح بین المللی و منطقه ای ،سکوت مرگبار در کشور ما و عدم اتخاذ مواضع قاطع دستگاه دیپلماسی کشور است.
نظرات
نام:
ایمیل:
* کد امنیتی:
* نظر: